FAQ - Najčastejšie otázky
Vyberte si, o ktorý zdroj máte záujem a nájdete odpovede na najčastejšie otázky.
Na čo slúži fotovoltika?
Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá. Fotovoltaické panely využívajú slnečné žiarenie na výrobu elektrickej energie, ktorú vieme využiť kdekoľvek v dome.
Aký je najvhodnejší fotovoltický panel pre mňa?
K dispozícii je viacero druhov fotovoltaických panelov, napr. monokryštalický, polykryštalický, amorfný.. Vo všeobecnosti sa na Slovensku pracuje najviac aktuálne s monokryštalickým, ktorý sa vyrába vo všších výkonových verziách. Aktuálne sú panely nami dodávané vo verzii TOP CON - aktuálne najnovšia a najmodernejšia technológia. Ďalšie možnosti sa týkajú dizajnu, existujú štandardné panely so strieborným rámom, s čiernym rámom alebo tzv. full-black (celočierne) panely.
Ako vieme využiť energiu z fotovoltického systému?
Možností ako využiť vyrobenú energiu je mnoho. Vieme ňou zásobovať potrebu elektrickej energie objektu, vieme ňou ohrievať vodu v zásobníkoch a akumulačných nádobách, vieme ju smerovať priamo do siete, do spotreby domu, predávať do siete za odmenu, využiť virtuálnu batériu, zdieľanie energie na iné odberné miesto a pod. Možností je neurekom.
Je možné čerpanie dotácií na fotovoltiku?
Samozrejme. Na fotovoltaické elektrárne je poskytovaná dotácia z projektu "Zelená domácnostiam" vo výške 500€/kW výkonu systému, avšak maximálne do 4025€. Viac nájdete tu.
Aké sú typy fotovoltických systémov?
Najbežnejšie používanými sú sieťový, ostrovný, hybridný systém a systém na ohrev vody.
V skratke sieťový systém funguje bez batérií s podporou siete. Vyrobená energia sa smeruje do spotreby domácnosti (spotrebiče) prípadne do akejkoľvek špirály. Pri tomto systéme vieme riadiť prebytky energie, tým využijeme 100% energie v domácnosti.
Sieťový systém funguje ako spotrebič, ktorý ma za úlohu značne znížiť spotrebu energie zo siete. Je potrebné aby menič pre svoje fungovanie mal prístup na energiu z distribučnej siete.
Ostrovný systém funguje ako samostatný systém bez podpory siete. Je vhodný pre menšie objekty, kde nie je možnosť energie zo siete, bežne sa využíva pri menších domoch, chatách a pod.
Hybridný systém je kombinácia ostrovného a sieťového fotovoltaického systému. Systém má ako záložný zdroj sieť, avšak má aj inštalované batérie pre akumuláciu energie, ktorú vie použiť aj v prípade ak fotovoltaické panely aktuálne nevyrábajú žiadnu energiu.
Systém na ohrev vody funguje ako sieťový systém avšak len s napájaním zásobníkov vody - teplá úžitková voda alebo kúrenie. Je možné napájať aj viacero špirál súčasne, prípadne prebytky pri výrobe energie smerovať do batérií. Aktuálne sú najrozšírenejšie systémy Solar Kerberos a Logitex. Najviac montovaný systém je prvý spomínaný.