Blog
Fotovoltika ako adaptívny a inteligentný systém výroby energie zo slnka
Dnes je už všetko smart – mobily, domáce spotrebiče aj autá. Tento trend neobišiel ani fotovoltiku. Z predošlých článkov vieme, že systém domácej fotovoltickej elektrárne je sebestačný a takmer bez údržbový. Je tiež aj veľmi adaptívny. Súčasťou fotovoltiky je menič napätia. Ide o malý prístroj, ktorý mení jednosmerný prúd prichádzajúci z panelov na streche na prúd 230V, ktorý je využívaný v domácnosti. To ale nie je jeho jediná úloha. Okrem toho dokáže určiť, odkiaľ bude prúd čerpať. Ak je totiž von zlé počasie a Vaša spotreba je tak vysoká, že ju fotovoltika nezvláda pokryť, menič chýbajúcu energiu doplní zo siete. Vezme však iba toľko, koľko je potrebné doplniť k energii z fotovoltiky, aby pokryla vašu spotrebu. Nikdy sa tak nestane (v prípade, že je systém plne funkčný), že by ste energiu čerpali výhradne z verejnej siete.
Fotovoltika je systém, ktorý je ľahko prepojiteľný s technológiou v domácnosti ako je napríklad tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo je samo o sebe veľmi úsporný systém, keď ho však napojíme na fotovoltiku, jeho účinnosť sa ešte zvýši. Fotovoltiku teda dokážeme napojiť ako zdroj energie na akýkoľvek spotrebič či technológiu, ktorá funguje na elektrinu.
Súčasťou kvalitného fotovoltického systému je aj mobilná aplikácia. Prostredníctvom nej dokážete v reálnom čase sledovať, koľko systém vyrába teraz, sledovať štatistiky aj svoju spotrebu.
Je niekoľko druhov fotovoltických systémov:
- ostrovný (systém s batériami bez pripojenia na distribučnú sieť)
- sieťový (systém bez batérií s pripojením na distribučnú sieť len pre spotrebu domácnosti + možnosť virtuálnej batérie)
- hybridný (systém s batériami aj pripojením na distribučnú sieť + možnosť aj virtuálnej batérie)